Prezentovana publikacija prof.dr. Kadrije Hodžića
Posljednjih godina općina Tuzla radikalno mijenja kurs dotadašnje razvojne filozofije i ulazi u novu fazu svog razvoja, koja integriše održivo osiguranje kvaliteta života građana na svim nivoima, promociju poduzetničkog pristupa razvoja, poslovnu valorizaciju prirodnih i kulturnih vrijednosti, dalje unapređenje multikulturalnosti svoje sredine i značajno poboljšanje ekoloških problema posebno onih vezanih za dotadašnje nekontrolisano eksploatisanje slane vode i fenomen tonjenja grada. Ovo je rečeno prilikom današnje prezentacije publikacije pod nazivom ˝Općina Tuzla - primjer uspješnog upravljanja lokalnim ekonomskim razvojem˝, a finansirana je od strane EU.
Visok unutarbosanski i međunarodni ugled
Autor ove publikacije je prof.dr. Kadrija Hodžić sa Univerziteta u Tuzli koji j kazao da se ekonomski razvoj Tuzle temelji na prirodnim resursima. ˝Tuzla nedvojbeno pripada primjerima uspješnih upravljanja lokalnim ekonomskim razvojem s obzirom da je za manje od jednu deceniju uspjela da izrazito negativne postratne trendove preokrene u sasvim novu paradigmu razvoja. Sistem vrijednosti opredjeljenja kojeg čine 3 paradigme u svim razvojnim dokumentima počiva na viziji, misiji zajedničke posvećenosti zadovoljstvu i sreći građana, unapređrenju okruženja za sve aktere koji u općini borave, investiraju i stvaraju. Jasno su identificirane lokalne komparativne prednosti, i to višemileniumski kontinuitet života, prirodni resursi - posebno oni na bazi soli, kulturno historijsko naslijeđe, ljudski resursi, razvijen i podržan socijalni kapital na bazi duge tradicije multikulturalnosti, antifašizma, socijalne uključivosti i jednakih uslova za sve˝, kazao je Hodžić i dodao da je sve ovo dio komparativne prednosti: ˝Zbog toga danas svjedočimo porastu materijalnog blagostanja, nivo GDP-a i njegov rast su među najvećim u BiH, stopa zaposlenosti je povećana, investicije rastu po dvocifrenim stopama i Tuzla uživa visok unutarbosanski i međunarodni ugled˝, istakao je Hodžić.

Kako je danas rečeno, tokom posljednjih godina stvorene su i pretpostavke za podržavajući ambijent za razvoj poduzetništva i zapošljavanje kroz finansijske podrške udruženjima za razvoj poduzetništva, a koja su fokusirana na razvoj malih i srednjih preduzeća i agrarnog poduzetništva. Također i za formiranje razvojnih i poduzetničkih centara, učešće u Garantnom fondu za pduzetnike i mala i srednja preduzeća, za subvencioniranje kamata na kredite za poduzetnike sa područja Tuzle, kao i za stalni trend najnižih administrativnih taksi i naknada za registraciju djelatnosti kao i mnoge druge vidove podrške.
Stvaranje uslova za ubrzani ekonomski razvoj
˝Kada kažemo da je Tuzla ispunila svoje strateške planove koje je planirala do 2015. godine, onda to govori o uspješnosti Tuzle. Ono što želim podcrtati u ovom svemu, to je da je prvi strateški cilj u strateškom razvoju Tuzle do 2026. godine, stvaranje uslova za ubrzani ekonomski razvoj i unapređenje konkurentnosti privrede. To sigurno za privredu općine Tuzla predstavlja jedan dodatni motiv i podstrek za privredni razvoj i za investiranje u općinu Tuzla˝, kazao je predsjednik Kantonalne privredne komore Tuzla mr. Nedret Kikanović.

Također je rečeno da će Tuzla ojačati funkciju centraliteta i to ne samo preko ojačavanja svojih administrativnih, političkih, obrazovnih, naučnih i drugih funkcija socijalnog i kulturnog centraliteta, već i pitem struktura i poduzetničkih elita. Kako je kazao autor publikacije, nisu samo u pitanju sjedišta najvećih kompanija u TK, već i okolnost da su praktično sve bankarske organizacije, njih 20 i oko 11 osiguravajućih kompanija locirane upravo u Tuzli.

Sačuvati javnu imovinu od privatizacije
Načelnik Općine Tuzla Jasmin Imamović je kazao da je strategija EU do 2020. godine, koja preporučuje pametan, održiv i integrirajući razvoj, nešto poput obaveznog uputstva kojeg su se u Općini Tuzla pridržavali. ˝Ovo je jedna potvrda dobrog pravca. Važno je da se nastavi kontinuitet razvoja, da to bude pametan i održiv razvoj, također i da se sačuva javna imovina. Mi smo razvili komunalnu privredu, naša javna komunalna preduzeća su stabilna, hiljadu ljudi radi u našim javnim komunalnim preduzećima i imaju redovne plate, redovne usluge i sve ostalo˝, kazao je Imamović i dodao da se stabilnost Tuzle ogleda u javnoj imovini, te da je u budućnosti potrebno sačuvati javnu imovinu od privatizacije.
(TIP/A.U.)
Da bi se prijavili za pisanje poruka trebate se prethodno jednokratno registrovati.
Premijer TK Sead Čaušević sa portala saznao da je smijenjen
Smijenjen premijer TK Sead Čaušević i četiri SDP-a ministra
Foto: Turistički voz prošao ulicama Tuzle
Hoće li se ikada saznati gdje su završila ukradena umjetnička djela iz MGP Tuzla?!
Katastrofalno stanje u NP Tuzla: Ćatić za spas odlučio podići kredit!
Goražde želi jezera po uzoru na Tuzlu
e svaka čast.
Cinjenica je da za razliku od kantona, opcina Tuzla poljoprivrednicima daje podsticaje, i to redovno, a ne samo u izbornim godinama, kako neki tvrde. U svakom slucaju, smatram da je Tuzla na dobrom putu, pogotovo u ovo doba recesije, koje i pored toga sto je tesko doba, moze da se iskoristi do maksimuma
ziku brke i košće zajedno.
pravi lopovi
@Dine: Jest, tako je. Međutim kad izađeš iz sjedišta SDP-a Tuzla shvatiš da je u stvarnom svijetu stanje ipak drukčije.
da mi je samo da mi neko kaze koji prostor obuhvata OPSTINA TUZLA, koja naselja, koliko prostranstvo. a takodje sa time upozna i nacelnika grada g. jasmina.
Kad je sve tako sjajno, zasto ne pokazete brojeve:
- kretanje broja nezaposlenih u zadnjih 10 godina
- broj registrovanih firmi u zadnjih 10 godina
- broj novozaposlenih kao direktna posljedica mjera iz Opcine
- iznosi investicija u gradu kao direktna posljedica opcinskih angazmana (ne, to sto je neki ruski tajkun odlucio oprati novce u Tuzli ne spada u investiciju koju je privukla Opcina).
Realnost je da ne postoji nesto sto bi se nazvalo opcinskom ekonomskom politikom.
Pa samo gledajte clanak, gospoda kao primjer uspjesnog ekonomskog razvitka grada istice cinjenicu da je kantonalno sjediste svih banaka i osiguranja u Tuzli. (?!?!?????!???!?!!???)
Taj argument ce se moci uvaziti kada u Tuzlu svoje drzavno sjediste prebaci npr. Elektroprivreda (sto bi imalo logike), da ne govorimo o varijanti da neka svjetska firma otvori regionalno (ili barem entitetsko!) predstavnistvo u Tuzli. Pa u Tuzli svoje sjediste nema nijedna banka (osim NLB koja je tu “silom prilika”, cak su promijenili i naziv zato sto ih tuzlanski prefiks “ogranicava”).
Svaka čast Magellan.
Pisac reče “…stvaranje uslova za ubrzani ekonomski razvoj i unapređenje konkurentnosti privrede…” samo zaboravi reći koje privrede i na osnovu čega. Ništa konkretno ne pročitasmo, dok nas stvarnost upozorava da nema posla, plata, cijene rastu…etc. Bilo bi lijepo kada bismo mogli živjeti od prošlosti ili budućnosti. Ko brine o sadašnjosti, jer u njoj danas živimo, a ne prazne priče. Šteta za papir i vrijeme…
Čak dvije trećine ispitanika odgovorilo je da ima problema da izdrži do kraja mjeseca sa trenutnim primanjima. Ovaj podatak i ne čudi s obzirom da je prosječna plata u poslednje 4 godine porasla samo za 13 KM, dok su troškovi života iz mjeseca u mjesec u porastu - ovo je podatak iz studije CCi o Kvalitetu životu u Tuzli za 2011 godine.
PAMETNOM DOSTA !!!
ako je pozitivna ekonomija uloziti 10 000 000 km i onda poslovati sa manjkom…mi do te 2020 necemo ni imati ionako mali budzet….Ovaj sdp zivi u oblacima…