Obama objavio kraj borbi u Iraku

8:20, 1 Septembar, 2010

Od početka invazije ubijeno više od 4.400 vojnika SAD-a.

  • Facebook
  • Google
  • Live
  • StumbleUpon
  • TwitThis

Predsjednik SAD-a Barack Obama objavio je kraj borbene misije SAD-a u Iraku, sedam i pol godina nakon od SAD-a predvođene invazije na Irak.

U izravno prenošenom obraćanju iz Bijele kuće Obama je rekao da je došlo vrijeme da Iračani sami preuzmu odgovornost za svoju sigurnost. ‘Večeras objavljujem da je američka borbena misija u Iraku završena’, rekao je iz Ovalnog ureda u govoru koji je prenosila televizija. ‘Operacija Iračka sloboda je završena a irački narod sada ima vodeću odgovornost za sigurnost njihove zemlje’. ‘Kroz ovo vanredno poglavlje historije Sjedinjenih Država i Iraka mi smo preuzeli našu odgovornost. Sada je vrijeme da se okrene stranica’.

Manje od dvije sedmice nakon što je posljednja borbena brigada SAD-a napustila Irak u toj zemlji ostaje manje od 50.000 vojnika SAD-a koji će biti odgovorni za obuku iračke vojske i neke protuterorističke operacije. Vođenje nove misije, nazvane ‘Nova zora’, od vojske će preuzeti State Department. Otkako je Obama preuzeo predsjedničku dužnost u januaru 2009. godine gotovo je 100.000 vojnika napustilo Irak.

Obama, koji se protivio invaziji na Irak, istaknuo je “golemu cijenu” u životima i resursima tokom sedmogodišnjih ratnih napora i obećao usredotočiti se na snaženje ekonomije SAD-a. ‘Danas je naša najžurnija zadaća obnoviti našu ekonomiju i milione Amerikanca koji su izgubili posao vratiti na radna mjesta’, rekao je. Od početka od SAD-a predvođene invazije na Irak u martu 2003. ubijeno je više od 4.400 vojnika SAD-a a poginulo je između 75.000 i 100.000 iračkih civila.

(TIP/Dnevnik.hr/Foto:Arhiva)

  • Facebook
  • Google
  • Live
  • StumbleUpon
  • TwitThis

1 Komentar na “Obama objavio kraj borbi u Iraku”

  1. 3 Septembar, 2010, 18:03

    Sigurno iscrpili naftu,nema vise nafake pa se povlace

Prijavite se i napišite vaš komentar na vijest.



Ostavi komentar

Da bi se prijavili za pisanje poruka trebate se prethodno jednokratno registrovati.